П’ять основних помилок при звільненні у випробувальний термін
Перед тим, як остаточно затвердити працівника на одній з посад на підприємстві, прийнято на початку випробувати його. Це не питання сили й витривалості (хоча це не завадить новому працівникові), а більше про кваліфікацію та його користь. Якщо ж останнє нижче за очікування керівництва, з людиною прощаються вже під час випробувального строку.
Попри короткий період співпраці, звільнення під час випробувального терміну має бути виконане згідно з усіма законодавчими нормами. Тож у цій статті розглянемо, як правильно звільнити після періоду випробування.
Не відкриємо таємниці, зазначивши, що випробувальний термін – це період, під час якого роботодавець приглядається до нового співробітника, розкриває його потенціал, дізнається, наскільки відповідального та сумлінного працівника знайдено. А у разі невідповідності очікуванням роботодавець може розірвати трудовий договір згідно з КЗпП, а при розірванні може допуститися помилок, які в подальшому (звісно, якщо ображений працівник піде в суд) не будуть на його користь при розгляді справі в суді.
Інструкція про відрядження: правильно відшкодовуємо і оформлюємо
Пропонуємо розібратися в можливих помилках при звільненні під час випробувального строку.
Помилка 1
Однією з поширених неточностей у проблемі, що нас цікавить, є відсутність прописаних умов та строку випробування в наказі чи трудовому договорі. Тобто коли приймаєте нового працівника на роботу, а до цього узгодили з ним період випробування, потрібно письмово це вказати: або в розпорядженні про прийняття на роботу, або в трудовому договорі, або в обох документах.
Помилка 2
Уважно звільняйте людину під час випробувального терміну. Якщо період випробування завершено, а найнята особа продовжує перебувати на посаді, тоді це означає лише одне: випробування нею витримане, а тому розриваємо з нею трудовий договір виключно на загальних підставах. Тож якщо працівник не вразив вас своїм професіоналізмом, встигніть звільнити його під час випробувального терміну.
Помилка 3
Коректно рахуємо дні випробувального періоду. Нагадаємо, що згідно з КЗпП України, дні, коли працівник був відсутній на робочому місці, незалежно від причини його відсутності, не враховуються у випробувальний термін. Тож лонгуємо строк випробування на відповідну кількість пропущених днів.
Помилка 4
Роботодавець не має права звільняти працівника на випробуванні за інших причин (наприклад, за порушення трудової дисципліни), окрім однієї – невідповідність посаді. Якщо особа не витримала випробування, тоді – і лише тоді – її можна звільнити.
Бухгалтерия для бюджета: несколько советов по выбору софта
Так, роботодавець самостійно визначає, відповідність працівника призначеній посаді. Проте цей висновок повинен містити обґрунтування, в якому зазначаються обставини та факти недостатньої кваліфікації працівника, конкретні претензії роботодавця, а також письмові роз’яснення зазначеного працівника щодо порушень, яких він допустив. Тобто звільнення під час випробувального строку має бути виправданим, а для цього потрібні фактичні підстави для рішучого кроку зі сторони роботодавця.
Помилка 5
Грішать роботодавці ще одним: несвоєчасно попереджають працівника, якого прийнято на випробувальний термін, про його звільнення. Потрібно у письмовому вигляді попередити про це за три дні. І як ми наголошували вище, у попередженні про звільнення необхідно надати чіткі роз’яснення рішенню про звільнення.
Бачимо, що трудові відносини між роботодавцем і працівником складаються з багатьох нюансів. А у фінансових питаннях таких моментів ще більше. Щоб убезпечити себе від можливих «зарплатних» проколів (включно з оплатою випробувального терміну) та інших неприємних ситуацій, радимо скористатися з програми «Чиж-Бухгалтерія».